top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraagnieszkaseweryn

Rodzinne wakacje, czyli jak sprawić, aby urlop nigdy nie był nudny!

Zaktualizowano: 21 lut 2023Wakacji to czas kiedy wiele osób ma w planach wyjazdy, część planuje urlop w domach, a pozostali decydują się na spontaniczne spędzanie wolnych dni. Rodzinne wakacje na ogół różnią się od tych spędzanych w parze, czy w gronie znajomych, gdyż mali podróżnicy mają własne plany i pomysły na to jak spędzą wolny czas. Jak zatem sprawić, żeby każdy członek rodziny był zadowolony z urlopu? I czy wakacje w domu, mogą być równie atrakcyjne, jak wyjazd nad morze czy w góry?


Niezależnie od tego na jaki rodzaj urlopu się zdecydujemy, ważne jest by mieć

w zanadrzu plan na nudę. Poza zwiedzaniem czy kąpielami w morzu warto jest zadbać także o czas, kiedy pogoda nam nie sprzyja lub gdy zwyczajnie chcemy zmienić formę aktywności.

Będąc gdziekolwiek, gdzie mamy możliwość spędzenia wolnego czasu na dworze,

możemy stworzyć dla siebie i dzieci ścieżkę sensoryczną, składającą się z przeróżnych faktur, które możemy wcześniej nazbierać na przykład w pobliskim lesie. Mogą to być liście, szyszki, patyki, piasek, czy drobne kamyczki. Ta forma aktywności spodoba się zarówno młodszym jak i starszym podróżnikom.

Kolejnym sposobem na nudę, są niezastąpione zabawy znane rodzicom z ich dziecięcych lat. Może to być zabawa w chowanego, gdzie dzieci ćwiczą orientację w terenie, a także utrwalają liczenie w zakresie np. 10. Zabawa w klasy czy skakanie w gumę to także fantastyczny sposób na spędzenie czasu. Jeśli wyjeżdżamy większą ilością osób, możemy pobawić się w podchody. Niezapomniane wspomnienia gwarantowane! Świetną zabawą jest także urządzenie pikniku, zamiast tradycyjnego obiadu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnie przygotować przekąski i napoje, zabrać koc i zjeść posiłek w miejscu z pięknym widokiem.

Gdy za oknem pada deszcz i wyjście na dwór jest niemożliwe, możecie spróbować

przeczytać dziecku bajkę, ale tylko do połowy i pozwolić dokończyć mu historię wedle

uznania. Inną wersją takiej zabawy jest na przykład całkowite wymyślanie historii od zera.

Można zacząć od wymyślenia postaci i ich umiejętności, a w kolejnym kroku stworzyć

niepowtarzalną historię z ich udziałem. Taka aktywność fantastycznie pobudza dziecięcą

kreatywność. Jeśli wasze dzieci lubią się wygłupiać, śpiewać i tańczyć, możecie spróbować nagrać teledysk, do popularnej piosenki. Dzieci będą próbowały wczuwać się w rolę, odtwarzać układ taneczny, a nawet wymyślać sobie stroje! Jeśli wspólnie z dziećmi lubicie tworzyć różnego rodzaju prace plastyczne, możecie spróbować zrobić motylki z gąbki do mycia naczyń. Potrzebne będą do tego przynajmniej dwa kolory farb plakatowych, gumka recepturka i kartka papieru.

Wystarczy gąbkę związać na samym środku gumką recepturką, dzięki czemu powstaną nam skrzydła motyla. W kolejnym kroku malujemy motylkowi „skrzydła” i próbujemy odbić go na kartce. Odbite pieczątki można wyciąć i wykorzystać do zabawy. Możemy zorganizować także wieczór filmowy z popcornem, gdzie przygotujemy sobie „salę kinową” z kołder i poduszek na podłodze.

Świetną alternatywą są także rodzinne gry planszowe. Oferta planszówek jest

naprawdę bogata i z pewnością każdy – nawet początkujący gracz, znajdzie coś dla siebie!

Sprawdzą się tu Dobble jako gra na spostrzegawczość, czy na przykład Potwory do szafy,

czyli gra w typie memory, a jednocześnie idealny sposób na oswojenie wieczornych lęków.


Powyższe aktywności można także wykorzystać spędzając czas w domu. Okazuje się

więc, że nie ważne w jakim miejscu spędzamy urlop, gdyż wszędzie możemy wartościowo spędzić czas z naszymi dziećmi. Jeśli w domowym zaciszu tęsknimy za nadmorskim piaskiem, możemy samodzielnie stworzyć taki z domowych produktów. Będziemy potrzebować 8 szklanek mąki, 2 szklanki oleju i opcjonalnie kredę do wykonania piasku w wybranym kolorze. Z takiego piasku można robić nawet piaskowe babki.

Nie zapominajmy, że wspólne zabawy tworzą bliskość między rodzicem a dzieckiem,

a także pozwalają odkryć nieznane dotąd obszary zainteresowań. Dzieci z pewnością docenią czas spędzony wspólnie z rodzicem.

Należy pamiętać, że dzieci potrzebują odpoczynku tak samo jak dorośli. W trakcie

roku szkolnego uczęszczają na wszelkiego rodzaju zajęcia, często także poza przedszkolem i szkołą, dlatego im także należy się spędzenie wolnego czasu w takiej formie, na jaką mają ochotę. Pomysłów na wspólne spędzanie urlopu jest wiele. Ogranicza nas jedynie nasza własna kreatywność.


Bibliografia:

https://edziadkowie.pl/pomysly-na-zabawy-i-aktywne-spedzanie-czasu-dla-calej-rodziny/

https://sukcesdziecka.pl/blog/13-pomyslow-na-aktywne-spedzanie-czasu-w-domu-z-dziecmi/

https://mamacarla.pl/10-najlepszych-gier-planszowych-dla-3-latkow/27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page